Как да запазите добра форма при дълго пътуване, здравни проблеми
Когато се готвите за пътуване със самолет, сигурно многократно размишлявахте, по какъв начин можете да избегнете неприятни усещания, свързани с полет, а също така как можете след няколко часа сидене в самолетно кресло да запазите добра физическа и психическа форма. Като четете долния текст, ще научите, как да се борите с най-чести неприятни симптоми, които се появяват у пътниците по време на полет, а също така какво можете да направите, за да рейсът мине спокойно и да се състои без излишни нерви.
Въздушна болест
Свързани с нея неприятни усещания обикновено се появяват още веднага след старт на самолета, при загуба на земен хоризонт от поле на зрението. За да избегнете гадене помнете, въпреки на повсеместно убеждение, да не пътувате със самолет с гладен стомах! Откажете се обаче от обилен обяд, състоящ се от две блюда, в полза на леко мезе от пресни плодове или зеленчуци. При полет се препоръчва също така да похапвате бисквити или пасти мюсли.
Непосредствено преди излитане опитайте се да се въздържате от крепко кафе или чай, алкохол, а също така от тютюн.
Вземете витамин B1, който, като играе значителна роля при пропускане на нервни импулси, помага да смекчи усещания, свързани с нарушения на система за равновесие. Особено богати с този витамин са овесени ядки, риба, ориз, спаржа, тестени изделия и свинско месо.
Ефективно и проверено лекарство срещу гадене е също канела. Чай от канела, който можете да купите в аптека и в магазини за здрава храна, ако го изпиете няколко години преди излитане, ще стане причина на това, че забравите за този неприятен симптом.
От голямо значение е и това, къде ще седите в самолета. Ако това е възможно, съветваме Ви да изберете мястото до прозореца, най-добре над крилото. Това е място, където най-малко се усещат всякакви турбулентности.
Болки в ушите
Появяват се вследствие на промени на налягане на въздуха и са най-отегчителни при кацане на самолета. Здрави пътници обикновено не усещат по-сериозни симптоми свързани с това, обаче лицата с нарушения на дихателната система могат да се почувстват много по-лошо. Затова, ако боледувате именно от възпаление на ушите или носа, препоръчва се преди пътуването да потърсите съвет при лекаря и да се осигурите дали полетът няма да влоши състояние на здравето Ви.
За да смекчите болки в ушите, прозявайте се от време на време, преглъщайте, а ако това не помогне, вдъхвайте дълбоко, запушете си носа, а след това опитайте се леко да издухате въздух с нос.
За изравняване на налягането може също така да се окаже полезно и дъвчене на дъвка. В краен случай можете да използвате капки за нос.
Йет-лаг
Когато пътувате през различни зони на време, можете, вместо да се радвате на прекрасно време и околни изгледи, след пристигане при целта на пътуването да почувствате силна умора, главоболие, да се нервирате или да имате проблеми със съсредоточение. Teзи и много други подобни симптоми са следствие на нарушение на естествения денонощен ритъм и се усещат в по-голяма степен при пътуване от запад към изток (така става затова, че по-лесно за организма е да се приспособи към по-дълъг ден отколкото да «изгуби» няколко часа при пътуване на изток).
Съвети за пътуващи на запад
Постарайте се да не заспите при полет
По възможност движете се и пийте вода в голямо количество, за да победите обхващаща Ви сънливост
Изядете продукти, богати с белтък (кашкавал, риба, яйце и др.), те също ще помогнат при премахване на сънливостта
За няколко дена преди излитането опитайте се постепенно да приспособите своя организъм към нов дневен ритъм – легнете да спите 2 часа по-късно от обикновеното време
Ако е възможно, избирайте рейсове около пладне
След пристигането планирайте важни срещи в сутринни часове, тогава Вашият организъм ще бъде най-производителен
След кацане на самолета не се предавайте на обхващащата Ви умора, почакайте до вечер и чак тогава легнете
Съвети за пътуващи на изток
Постарайте се да заспите за време на полет
Изядете продукти, богати с въглехидрати (плодове, картофи, макарони, ориз, йогурт); консумация на такива увеличи сънливостта Ви
За няколко дена преди излитането опитайте се постепенно да приспособите своя организъм към нов дневен ритъм – легнете да спите 2 часа по-рано от обикновеното време и станете по-рано на следващия ден
Избягвайте приспивателни средства, по-скоро използвайте естествени и проверени начини на проблеми с безсъница, напр. билков чай
След пристигането планирайте важни срещи в вечерни часове, тогава Вашият организъм ще бъде най-производителен
Избягвайте алкохол, тъй като той забавя приспособяване на Вашия организъм към новия дневен ритъм
И още няколко ценни бележки
Помнете да преместите часовника си за времето, задължително за цел на пътуването, най-добре е да се направи това веднага, когато влезете на борда на самолета. Toва ще Ви улесни психическо приспособяване към новите времена на деня, които Ви очакват след кацането
Постарайте се да се приспособите към задължителни в съответната страна часове на хранене, на сън и др.
Първите дни след пристигането избягвайте тежки физически и психически усилия, позволете на организма си да свикне с новия денонощен ритъм; прекарвайте по възможност повече време на чист въздух, за да се сдобиете с нови сили
Ако постоянно приемате някакви лекарства в точно определени часове, обърнете се за съвет при лекаря си още преди започване на пътуването
Сгъстяване на кръвта
Сгъстяване на кръвта в крайниците може да се появи, когато пътникът пътува на дълги разстояния и дълго време се намира в едно и също положение. Обикновено то не дава никакви симптоми, макар че понякога може да се наблюдава подуване на крайници или усещане на занемяването им. Много рядко, когато сгъстъкът е с много големи размери, парчета от него могат да проникнат в сърцето или в белите дробове, при което предизвикват опасно за живота задръстване в дробовете, симптоми на което, като болка в гръдния кош, дихателна несъстоятелност могат да се появят дори няколко дни след полета.
Следва да се помни, че риск от сгъстяване на кръвта в дълбоки вени е много малък и подложени на него са преди всичко: пътници над 60 години, лицата, при които вече по-рано се появи сгъстяване на кръвта в вените или задръстване в дробовете, лицата с излишно тегло, бременни жени, болни от рак, жени, употребяващи контрацептиви и едновременно пушещи тютюн, лицата, наскоро прекарали операция, а също така лицата, болни от вродено повишено сгъстяване на кръвта и с подути вени. Всички горепосочени лица, когато планират пътуване на голямо разстояние, следва преди пътуването да потърсят съвета при лекаря!
Как да избегнете сгъстяване на кръвта?
Постарайте се от време на време да сгъвате ръцете и краката, избягвайте скръстването им
Пийте много вода, а избягвайте алкохол и кофеин
За време на пътуването сложете свободни, удобни дрехи
Бележки
Лицата със заразни болести не могат да пътуват със самолет
Ниската влажност в самолета може да предизвика чувство за сухост в очите, устата и носа – на пътниците, които обикновено носят контактни лещи, съветваме за време на полета да си сложат очила; на всичките препоръчваме да пият вода в голямо количество, за да не допуснат обезводняване на организма
Пътниците със сърдечен стимулатор могат да пътуват със самолет,обаче следва да помнят, че сърдечни стимулатори с униполярен електрод са податливи към електронни интерференции по време на полети.
При хронични болести Ви съветваме преди пътуването да се възползвате от лекарски съвет